Paint Horse Club ČR, z. s.

Koně plemene American Paint Horse jsou po všech stránkách výjimeční: svou povahou, atletickými schopnostmi, pracovitostí a především zbarvením, které dělá z každého kusu neopakovatelný originál. Snažíme se toto plemeno v ČR propagovat a podporovat jeho chov a k tomu slouží i naše stránky. Rady a informace tady najdou jak ti, kdo se o Painty teprve začínají zajímat, tak i zkušenější chovatelé a jezdci. A samozřejmě jakékoli případné dotazy rádi zodpovíme.

Začínající chovatelé

Několik rad začínajícím chovatelům Paintů

(určeno majitelům klisen, kteří uvažují o chovu, nikoli jen o pouhém rozmnožování)

1. před připuštěním znovu zodpovědně promyslete, co si počnete s budoucím hříbětem.

Bohužel, velké procento lidí uvažuje směrem „mám kobylu, tak musím mít hříbě“. Ne vždy je to ovšem rozumné. Zkuste si odmyslet iracionální představy malých kopýtek a měkoučké tlamičky a vezměte do hrsti v první řadě rozum, a v druhé řadě kalkulačku. Máte vůbec podmínky pro odchov hříběte, tedy víc než jen box a dvůr? Máte dost zkušeností, abyste dokázali hříbě vychovat? Máte ho kam odstavit v případě, že se neprodá? A máte dost peněz na to, abyste hříbě zvládli finančně? Protože mlíko jednou dojde a náklady rostou závratným tempem ... A protože ceny koní jdou dolů, vyplatí se vám investovat do hříběte, jehož tržní hodnota je třebas jen 50 tisíc?

2. pokuste se sami svou klisnu před připuštěním objektivně zhodnotit.

Painti jako každé plemeno mají uznaný standard plemene, tedy to, jak má kůň vypadat. Chcete-li se tomuto standardu přiblížit (a tím se nemyslí jen strakaté zbarvení), zhodnoťte nebo si dejte zhodnotit exteriér klisny. Jestli se vám na paintech líbí, že jsou malí a mají malou hlavu, tak je málo pravděpodobné, že se tomuto ideálu krásy bude přibližovat hříbě z matky, která má 175 v kohoutku a hlavu jako kýbl.

Desetiletí zkušeností vedly k tomu, že je oficiálně povoleno křížit painty jen s quartery nebo plnokrevníky (přičemž aspoň jeden z rodičů musí být registrovaný paint). Všechno ostatní – arab, ČT, hafling a bůhvíco – vám dá hříbě, které už do vínku dostane jedinou jistotu: nikdy nebude u APHA registrováno, bude z něj takový koňský „voříšek“. Může vám udělat spoustu radosti na vyjížďkách i závodech WRC, ale z chovatelského hlediska bude naprosto bezcenný, protože i jeho potomci budou zase jen „voříšci“. Ceny hříbat tomu budou samozřejmě odpovídat.

3. pokuste se sami objektivně zhodnotit svého hřebce

Počet hřebců zařazených do chovu je v ČR na tak malou populaci koní enormně vysoký. Pravidla jsou u APHA velmi benevolentní (2 roky věku a test DNA). Pokud padla v předchozím odstavci zmínka o standardech plemene pro klisny, tak u plemenných hřebců to platí dvojnásob. Finanční zisk nebo úspora jsou pochopitelně lákavé, ale při pohledu na některé rádoby plemeníky srdce pravověrného chovatele krvácí. Musí opravdu být z vašeho hřebce taky plemeník? Má natolik výjimečný původ, exteriér či potomstvo, že ho to opravňuje k zařazení do chovu? Záměrně neuvádím výjimečné zbarvení, protože chov pouze pro barvu je slepá ulička, která bez návaznosti na perfektní exteriér a charakter nikam nevede.

4. zkuste si konkrétně stanovit, k čemu má budoucí hříbě sloužit

Krev není voda a u některých krevních linií je silnější než u druhých. Od turistického koně nikdo nečeká perfektní spiny, od dostiháka nikdo nemůže chtít, aby stál v klidu hodinu u hospody.

Jaký původ má klisna, kterou chcete připouštět? V čem je dobrá a co jsou její slabiny? Chcete posílit některé její vlastnosti nebo naopak některé potlačit? Má být její hříbě průměr nebo budoucí šampión? Nebo je vám to jedno? (Pak ovšem spadáte do kategorie rozmnožovatel, pro kterou tento článek není určen) Jací byli rodiče, prarodiče – výkonnostně i povahově?

Toto všechno musíte zvážit, než začnete vybírat plemeníka. Je to vlastně jednoduchá vylučovací metoda, která je pracnější než systém „beru nejlevnějšího“. Výsledkem je ale hříbě, které má podstatně větší šance na to, že splní vaše očekávání (chovatelská nebo sportovní), nebo – v případě, že ho prodáte – vám přinese lepší zhodnocení i chovatelskou pověst.

5. nepodceňujte přípravnou fázi a hřebce si „proklepněte“

Hřebce je třeba zhodnotit z několika pohledů a důkladnost se v tomto případě vyplácí. Nespoléhejte se tak úplně na to, co tvrdí jeho majitel – i on se snaží prodat své zboží a termín „klamavá reklama“ dorazil už i do chovu koní. V době internetu a telefonu je to opravdu jen o času, který v této fázi strávíte. Pokud si nejste jistí, nestyďte se požádat o pomoc – zkušené chovatele nebo i klub.

  • ověřte si, zda je hřebec veden v Ústřední evidenci plemeníků ve Slatiňanech (buď přímo tam nebo na stránkách klubu). Bez uchovnění hřebec nesmí v ČR připouštět!
  • je-li hřebec uchovněn pro ČR, lze předpokládat, že je také uchovněn u APHA (podmínka pro to, aby bylo možné registrovat jeho hříbata v USA). Protože ale nic není dokonalé, můžete si raději i tuto informaci ověřit buď na www.aphaonline.com nebo prostřednictvím klubu. Majitel hřebce by vám potvrzení APHA o zařazení hřebce do chovu (Stallion Listing) měl na požádání předložit také.
  • hrozba smrtelného onemocnění tzv. OLWS (overo lethal white syndrome) u paintů bohužel reálně existuje. Dnes existuje test, který dokáže odhalit genetické dispozice každého koně pro toto onemocnění. Je-li pozitivní jeden z rodičů, katastrofa nemusí nastat, jsou-li pozitivní oba rodiče, narozené hříbě do dvou dnů uhyne. Seriózní majitelé overo a tovero hřebců je mají testované a patří k dobrému bontonu uvádět na stránkách nebo v inzerci, zda je dotyčný plemeník pro tento gen negativní. Pokud tato informace schází, ptejte se a nedejte se odbýt neurčitým tvrzením. Je-li hřebec netestovaný nebo dokonce pozitivní, poohlédněte se radji někde jinde.
    A pozor, i když máte jednobarevnou klisnu, může být nositelkou genu OLWS po některém z rodičů. Je lépe jí dát test udělat, než později litovat.
  • protože strakaté zbarven je pro painty typické, asi budete chtít zvýšit své šance na strakaté hříbě. Řada inzerátů dnes uvádí „100% záruka barevných hříbat“, ale často je to jen tvrzení na základě toho, že tři různé klisny daly tři barevná hříbata. Zárukou strakatých hříbat je tzv. homozygotnost aspoň jednoho z rodičů. Ta se dá snadno prokázat testem DNA a solidní majitelé hřebců mají zase své plemeníky testované a nedělá jim problémy tuto skutečnost doložit.
  • snažte se sehnat informace o potomstvu hřebce, nejlépe i fotografie. Můžete si tak udělat představu o tom, jak koně vypadají, jaké převládá zbarvení, kolik je jednobarevných, zda je patrný vliv otce či nikoli, zda jsou ve sportu úspěšní, v jakých disciplínách atd.
  • velkou vypovídací hodnotu mají sportovní výsledky hřebce, zvlášť když plánujete odchovat dalšího sportovního koně. Podrobný průzkum vám naznačí něco o kvalitě jeho exteriéru (startoval v halterech? s jakými výsledky? v jaké konkurenci? Přinejmenším zjistíte, že nebyl vyloučen a byl tedy rozhodčími shledán „bez vady“). Z výsledků v jezdeckých disciplínách můžete usoudit, co je jeho silnou stránkou a v čem by mohl pozitivně ovlivnit budoucí hříbě.
    Na druhou stranu, ne všichni majitelé považují za nutné hřebce předvádět na soutěžích. Neznamená to nutně, že jsou horší. Jen vy se budete muset spolehnout pouze na informace o původu a chovatelské výsledky předchozích let.
  • dnešní genetika posunula možnosti „plánovaného rodičovství“ až tak daleko, že se dá s velkou pravděpodobností naplánovat i barva budoucího hříběte. Studium zákonitostí genetiky je sice trochu dlouhodobější úkol, ale zase tím dostanete do ruky nástroj, s nímž se do vybrané barvy trefíte snáz. A pravda je, že některé barvy se prodávají snáz než ostatní.
  • o peníze jde až v první řadě. Neměly by vás ale ovlivnit natolik, aby přebily váš zdravý úsudek. Za služby kvalitního hřebce s dokonalým servisem ze strany majitele je jednodušší a často úspornější si připlatit jeden dva tisíce v připouštěcím poplatku.

6. hlídejte si papíry

Připuštění a registrace hříběte je proces napěchovaný papíry. Berte i tuto stránku věci vážně. Na klub se každou chvíli obrací někdo, kdo vlastní neopatrností nebo nepořádností zabředl do problémů. Ty se sice dají vyřešit, ale jednak to stojí čas, a jednak peníze.

Všechno by mělo začít smlouvou o připuštění, kde by mělo být uvedeno víc než jen kdo-koho-za kolik. Otázky opakovaného připuštění, záruka živého hříběte, to všechno může ušetřit velké dohadování v případě potřeby. Majitel hřebce si zase může vyjednat možnost odmítnutí připuštění při neodpovídajícím zdravotním stavu klisny apod.

Pamatujte, že koně budete registrovat v USA, a že mu budete vyřizovat i průkaz v ČR. Dožadujte se podkladů pro oba účely.

Nic neodkládejte na později. Poplatky APHA jsou při pozdním dohlašování a registraci výrazně vyšší a nikoho už nezajímá, čí vinou ke zpoždění došlo (že vám třebas majitel neposlal včas formuláře apod.) Pokud si nejste jistí, co a jak, ptejte se klubu – od toho tady je.

(S. Lečíková)

©  PHC ČR

Webové stránky vytvořila a spravuje firma SOPHICS spol. s r.o., Zlín - © 2009 - 2016