Koně plemene American Paint Horse jsou po všech stránkách výjimeční: svou povahou, atletickými schopnostmi, pracovitostí a především zbarvením, které dělá z každého kusu neopakovatelný originál. Snažíme se toto plemeno v ČR propagovat a podporovat jeho chov a k tomu slouží i naše stránky. Rady a informace tady najdou jak ti, kdo se o Painty teprve začínají zajímat, tak i zkušenější chovatelé a jezdci. A samozřejmě jakékoli případné dotazy rádi zodpovíme.
INFORMACE text: Daphne Hansen
‘Champagne’ není barva, ale takzvané ‘ředění’. Kůň, který zdědí jeden nebo dva champagne geny, má stejně tak jako každý jiný kůň základní barvu ( např. sorrel - ryzák pozn. překl.). Pro tuto základní barvu má tento kůň ty stejné geny jako kůň, který jde životem jako skutečný ryzák. Gen champagne je však tak dominantní, že vytváří jakýsi filtr pro základní barvu a pro některé vnější znaky koně.
Tento gen nerozjasňuje jen barvu srsti, ale má také vliv na pokožku a oči. Většinou se hříbě s jedním nebo dvěma champagne geny narodí s modrýma očima, v odstínu od světle modré až po téměř tyrkysovou. Oči se pomalu zbarvují přes zelenou na jantarově hnědou. Tento proces začíná většinou na dvou měsících, ale oči se můžou přebarvit teprve až na jednom roce. Vedle modrých očí je charakteristická světlá narůžovělá pokožka. Navzdory světlému zbarvení obsahuje pokožka dostatek pigmentu a není nijak zvlášť citlivá na spáleniny od slunce.
Také pokožka se přebarví na o něco tmavší odstín, proces začíná kolem 2. měsíce. Zároveň s tímto přebarvením se vyskytnou pigmentové skvrny, důležitý příznak genu champagne. Zprvu se pigmentové skvrny objevují v malém množství postupně kolem očí, nosu, vemene/šourku a pod ocasem, ale během let se počet pigmentových skvrn značně zvyšuje.
U některých starších koní je původní barva pokožky téměř úplně zakrytá skvrnami. V prvním roce je někdy tězké vedle světlejší barvy najít na srsti něco zvláštního, ale v momentě, kdy kůň začne línat, objeví se nádherná lesklá, až metalizovitá srst.
U koně, který je nositelem genu champagne, se znaky genu projeví vždycky. Kůň tedy nemůže být nositelem genu bez toho, aby se u něho projevily vnější znaky genu champagne. Dlouhou dobu se věřilo, že gen champagne je zcela dominantní, což by mimo jiné znamenalo, že pro zevnějšek koně není podstatné, jestli je kůň nositelem jednoho nebo dvou genů champagne. Postupně se ale ukázalo, že je značný rozdíl mezitím, když je kůň nositelem jednoho nebo dvou genů. Když je kůň nositelem dvou genů champagne, má ještě světlejší srst, světlejší pigmentové skvrny a světlejší pokožku.
Champagne se projevuje ve 4 různých odstínech:
Amber champagne vzniká, když gen champagne ředí barvu bay (hnědá s černou hřívou). Výsledkem je barva, která se silně podobá buckskin (plavák, světlá srst, tmavá hříva), ale liší se zlatavým leskem na srsti, podstatně světlejšíma očima a tím, že nohy jsou světlejší než hříva a ocas.
Classic champagne vzniká, když gen champagne ředí barvu černou (vraník). Výsledkem je velmi zvláštní zbarvení, pro které neexistuje pojmenování. Říká se šedá-lila až taupe (šedohnědá) srst s leskem, který může být od lila až po armadní zelenou. Hříva a ocas jsou podstatně tmavší než srst a pokožka bývá často našedlá. Classic champagne se vyskytuje jen málo a často se považuje za grullo (myšák) nebo smokey black (kouřove černá).
Gold champagne vzniká, když gen champagne ředí barvu sorrel (ryzák) nebo chestnut (tmavý ryzák, hnědočervená s hnědočervenou hřívou). Výsledkem je zlatavý kůň se světle zlatou až zlatou hřívou. Gold champagne je někdy považována za palomino.
Jako poslední je tu sable champagne. Tento odstín vzniká, když gen champagne ředí zbarvení seal brown (černý hnědák, velmi tmavě hnědá, na oko černá). Výsledek je pouhým okem težko rozlišitelný od classic champagne a téměř vždy je pro určení druhu champagne nutný test DNA. Kůň se zbarvením sable champagne bude velmi krátce řeceno na rozdíl od classic champagne nositelem formy agouti genu, která způsobuje základní zbarveni ´seal brown` (černý hnědák). Sable champagne se u většiny organizací (ať už byl proveden test DNA nebo ne) registruje jako amber nebo classic champagne.
(International Champagne Horse Registry)
ICH Regitry je organizace, která se snaží registrovat všechny koně (bez ohledu na rasu) s genem champagne, rozděluje v rámci různých zbarvení champagne ještě odstíny světlý, normalní a tmavý a udává, zda kůň je například nositelem genu pro krémovou srst. Organizace Tennessee Walking Horse Breeders and Exhibitors Association (TWHBEA) toto dělá také. Na rozdíl od toho, co si mnozí lidé myslí, není test DNA nutný k registraci koně s jedním nebo dvěma geny champagne jako takového například u APHA. Nutné ale je, aby pro registraci byly zaslány fotografie s důležitými znaky koně (jako pigmentové skvrny a oči), který je nositelem genu. ICH Registry nechala v minulosti provést cca. 100 testů DNA, protože lidé navzdory zjevně přítomným znakům genu, pochybovali o přítomnosti genu. Při těchto testech vyšlo najevo, že každý z koní byl nositelem jednoho nebo dvou genů champagne.
V Nizozemí se tento gen dostal do povědomí zvlášť díky hřebcům Indian Bigstep (APHA, gold champagne tobiano) a Zippin N Investments (AQHA, gold champagne, registrace jako palomino). Indian Bigstep je upřímný a šaramantní hřebec.V roce 2004 se stal nizozemským šampionem Reining Paints (westernová drezura - pozn. překl.) v sedle s Wendy van Osch.
Je nositelem jednoho genu champagne a je 50% šance, že jeho hříbě bude nositelem genu champagne. Svoje skvrny předává ve 100% svým potomkům. Indian Bigstep se se svým majitelem přestěhoval do České Republiky, ale v Nizozemí je k dispozici jeho zmrazené sperma. Zippin N Investments je zejména znám svým příjemným charakterem a pěknou pro tuto rasu typickou stavbou, kterou předává na svoje potomky. Jeho potomci jsou proto dobří jak v disciplinách halter, tak i pleasure a hunter. Letos na jaře byl do Nizozemí svou novou majitelkou Heidi Hellemons přivezen mladý hřebec SW Champagne Fantasy (AQHA, gold champagne).
Téměř všichni hřebci, kteří jsou nositeli genu champagne, mají jen jeden gen. To znamená, že s kobylou, která není nositelkou genu, je vždy 50% šance na hříbě, které bude nositelem genu. A tedy taky 50% šance, že hříbě nositelem genu nebude. Tohle si každý musí uvědomit dříve, než se spontáně rozhodne, že chce mít hříbě od “champagne hřebce“. Nedívejte se tedy jen na barvu, ale také na stavbu, původ a charakter koně. Gen champagne způsobuje fenomenální zevnějšek, ale v každodenním životě se budete potýkat zejména s vnitřními vlastnostmi koně. Když vychováte hříbě, u kterého jsou stavba i charakter v pořádku, o to víc si pak budete užívat pohledu na jeho překrásnou srst, ze které oči přecházejí.
Více informací o genu champagne a o registraci koní nositelů genu: www.ichregistry.com
Vice informaci o:
Indian Bigstep: www.tworiverranch.com
Zippin N Investments: www.double-j-paints.com
SW Champagne Fantasy: www.bordersquarters.com
S poděkovaním Caroly Shepard (ICHR)
TC Dun In Ice (N) QH
Riskey Streaka Luck (N) PH
Scottish Five Bar (Švýc.) QH
Ober Star Diamond (VB) QH
The Drinks R On Me (VB) QH
Indian Big Step (CZ) PH
Webové stránky vytvořila a spravuje firma SOPHICS spol. s r.o., Zlín - © 2009 - 2016